سبد خرید 0

جرم گیری دندان

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | چهارشنبه 26 خرداد 1400 در ساعت 9 : 38 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

آیا جرم گیری دندان ها را خراب می کند؟

جرم گیری دندان - متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان

ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند تا دندان های خود را جرمگیری کنید. در این روش دندان های شما سفید می شود. یکی از سوالات پرتکراری که در این زمینه پرسیده می شود این است که آیا این کار دندان را خراب می کند؟! در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر جرمگیری به درستی صورت گیرد هیچ گونه خطر خاصی را برای دندان به همراه ندارد و هرگز به مینای دندان آسیب وارد نمی کند.

چه زمانی به جرم گیری دندان نیاز دارید؟

اگر پلاک های زیادی بر روی دندان های شما جمع شده باشند که دیگر با مسواک زدن تمیز نمی شوند شما به جرمگیری دندان نیاز دارید. به طور کلی باید بدانید که جرمگیری هر دندان با توجه به تیپ هر دندان متفاوت است، اما توصیه می شود تمامی افراد حداقل یک بار در سال دندانشان را جرمگیری کنند. بهتر است بدانید که اگر پلاک ها از سطح دندان جمع نشوند، خطر ابتلا به عفونت بالا می رود و همین امر می تواند به دندان آسیب وارد کند.  وقتی پلاک ها بیش از حد بر روی دندان جمع شوند و از بین نروند مشکلات زیر به وجود می آید:

- از دست دادن بافت 

- از دست دادن دندان 

- شل شدن دندان ها

چه عواملی باعث تجمع پلاک و آلودگی بر روی دندان می شود؟

عوامل مختلفی سبب تجمع پلاک بر روی دندان می شوند که به شرح زیرند:

- بهداشت نامناسب دندان 

- سیگار کشیدن 

- تغییرات هورمون ها 

- تغذیه نامناسب

در نتیجه مشکلات زیادی از جمله خونریزی لثه و یا بوی بد دهان به وجود می آید که باید برای درمان اقدام شود و جرمگیری دندان بهترین راهکار برای از بین بردن تمامی پلاک هایی است که بر روی بافت دندان جمع شده اند و به آن آسیب وارد می کنند.

روش های جرم گیری دندان ها:

جرم گیری دندان را می توان در مطب دندانپزشکی به عنوان یک روش سرپایی انجام داد. گاهی دندان پزشک برای کاهش درد های جزیی که ممکن است در طول رویه جرمگیری رخ دهد از بی حسی موضعی استفاده می کند. سپس، داندانپزشک دستگاهی را که مخصوص این کار است روشن می کند و پلاک ها را با نظم و روش خاصی از روی دندان ها می تراشد. در این روش، توجه به حد فاصل دندان و لثه اهمیت بسیار زیادی دارد و نباید لثه خراشیده شود و یا از آن خون بیاید. با توجه به این موضوع که پس از جرم گیری دندان ها بسیار حساس می شوند و ممکن است در معرض عفونت قرار گیرند، پزشک استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال را به بیماران توصیه می کند.

 جرم گیری دندان چه فوایدی دارد؟

جرم گیری دندان به عنوان درمان و استانداردی طلایی برای حفظ سلامت دندان در نظر گرفته می شود. مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است نشان می دهند که این روش سلامت دندان ها و لثه ها را بهبود می بخشد و نقش موثری در جلوگیری از پوسیدگی دندان دارد. همچنین، با توجه به این موضوع که در این روش سطح دندان تمیز می شود، دیگر بافت دندانی تحلیل نمی رود و این موضوع اهمیت زیادی در بهداشت دهان و دندان دارد.

آیا جرم گیری دندان خطراتی را به همراه دارد؟

اگر این روش به درستی صورت گیرد هرگز خطراتی را به همراه نخواهد داشت. با توجه به این موضوع که انجام مکرر این کار به بافت دندان آسیب می رساند باید حداقل 6 ماه بین هر جرم گیری فاصله باشد. همچنین، اگر شما پس از جرمگیری برای چند روز از دهان شویه آنتی باکتریال استفاده کنید، هیچ گونه مشکلی برای دندان های شما به وجود نخواهد آمد و پس از آن می توانید از زیبایی و سفیدی دندان های خود لذت ببرید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()